fbpx
Clienting - jak działać w online, aby klienci Cię pokochali

Czy Wrocław jest dobrym miejscem na organizację eventów?

24.08.2019
[post_view]Brak komentarzy

Wrocław jest miastem, który wielu osobom kojarzy się z nowoczesną i pełną wydarzeń europejską metropolią. Ogrom imprez, turystów i doskonały PR rozsławił stolicę Dolnego Śląska na cały świat. Jednak z perspektywy agencji eventowej, wcale nie jest aż tak bardzo różowo. Dlaczego?

Avatar

Podziel się:

Co widzisz patrząc na Wrocław? Piękne i tętniące życiem miasto, pełne firm, nowych biurowców, knajp, imprez kulturalnych i koncertów. Ja jednak widzę coś innego. Miasto pozbawione porządnych miejsc do organizacji średnich i dużych eventów.

Co to znaczy według mnie dużych? Takich, podczas których w jednej przestrzeni, która ma powierzchnię dajmy na to 600 do 1500 m2, można zorganizować nowoczesną konferencję, albo bankiet przy okrągłych stołach dla kilkuset osób. O dużych przestrzeniach na organizację targów nie wspomnę.

Patrząc z dalekiej perspektywy mogłoby się wydawać, że miejsc jest mnóstwo. Kiedy jesteś z Warszawy, Poznania, czy Krakowa mogłoby się wydawać, że jest nieźle. Przyjrzyjmy się więc z bliska, jakie mamy możliwości.

Wrocławskie Centrum Kongresowe

To na pewno największe na Dolnym Śląsku miejsce eventowe. Największe nie oznacza jednak, że najlepsze. Problem polega na tym, że alternatywnych do WCK miejsc we Wrocławiu zbyt wiele nie ma, a co za tym idzie jest to miejsce drogie, żeby nie powiedzieć bardzo drogie w stosunku np. do podobnych obiektów w innych częściach Polski. A jak popyt przewyższa podaż, to ceny są, jakie są.

Kolejny temat to terminy. Weźmy pod uwagę na razie samą Halę Stulecia. Mimo cen ilość chętnych na jej wynajem jest tak duża, że często nie ma o czym rozmawiać. Nierzadko obiekt trzeba rezerwować z rocznym albo i dłuższym wyprzedzeniem. Dlaczego tak się dzieje? Bo wszystkie duże koncerty i targi odbywają się właśnie tutaj.

Podam przykład. Jeśli np. chce się zorganizować event na 1000 osób na głównej płycie Hali i myślimy np. o październiku 2020 roku, to już teraz (a mamy sierpień 2019 roku) może być problem, aby znaleźć dobry tj. weekendowy termin. W tygodniu może być ciut lepiej.

Dwie dodatkowe sale tj. audytoryjna (która nadaje się na konferencję) i wielofunkcyjna (która jest w stanie pomieścić około 300 osób przy okrągłych stołach) są i… dobrze że są. Zwłaszcza wielofunkcyjna jest ciekawym miejscem na organizację tzw. „średniaczka”. Co do terminów, to też warto rezerwować je z dużym wyprzedzeniem.

Ciekawym miejscem kompleksu jest pergola, którą można wynająć, ogrodzić i zrobić tu event w plenerze. Zresztą właśnie tutaj miała miejsca wrocławska edycja „Męskiego Grania”, zanim nie przeniosła się na …

Partynice

Wrocławski tor wyścigów konnych, to obiekt trochę zapomniany, trochę schowany, od pewnego czasu nieśmiało próbuje zagościć na dolnośląskiej mapie komercyjnych wydarzeń. Jak je oceniam?

To miejsce jest bardzo interesujące, jeśli planujemy duży koncert lub festiwal (jak np. wspomniane wcześniej Męskie Granie), albo chcemy postawić duże namioty i w nich zorganizować np. elegancki bankiet. Nieźle sprawdzi się również jako miejsce imprezy plenerowej czy pikniku.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że całość infrastruktury eventu trzeba tu zbudować od zera. Są co prawda nowe toalety i piękna zabytkowa trybuna, ale… to wszystko. Ceny są przystępne, terminów sporo, z osobami zarządzającymi obiektem rozmawia się dobrze. Generalnie polecam.

Stadion Wrocław

O samej murawie stadionu rozmawiać nie będziemy. Idealnie nadaje się na organizację dużego eventu plenerowego, kongresu, koncertu itp. Okolice stadionu, czyli tzw. esplanada i promenady, to niezłe miejsce do organizacji wydarzeń tematyczno – plenerowych. Często odbywają się tu zloty np. motorów, samochodów, foodtrucków itp. Miejsce na tego typu wydarzenia jest idealne!

Rozważamy tu jednak lokalizację nadającą się na organizację gali lub bankietu, a w tym obszarze Stadion Wrocław ma nam do zaoferowania tzw. Klub Biznesowy. Sala nie należy do tzw. wybitnych. Wyraźnie nie była projektowana pod potrzeby organizatorów eventów.

Największe jej minusy, to liczne filary, które zasłaniają widoczność sceny. No i również z ich powodów sceny nie da się tu zrobić dużej, gdyż rozstaw wspomnianych filarów ogranicza jej szerokość. Sala jest też stosunkowo niska, więc zapomnijmy o rozbudowanych multimediach, podwieszeniach i konstrukcjach.

Klub Biznesowy stanowi jednak pewną alternatywę dla np. sali wielofunkcyjnej Hali Stulecia, a także dla…

Zamek Topacz

Niektórzy powiedzą, że Topacz to już nie Wrocław. No i będą mieli rację. Jednak z centrum stolicy Dolnego Śląska jedzie się tu jakieś 15-20 minut. Jest więc stosunkowo blisko.

Jakie są moje opinie o Topaczu? Mieszane. Cały kompleks to dwie restauracje (całkiem niezłe), centrum SPA, sale konferencyjne i hotel. Nas interesuje jednak tzw. Sala Balowa, która moim zdaniem została rok temu oszpecona, a jej funkcjonalność mocno ograniczona. Po prostu wygląda to brzydko.

Bo co powiecie na fakt, że w miejscu gdzie stawia się scenę zbudowano magazyny na meble. Tym samym zabrano część przestrzeni znacznie ograniczając możliwość postawienia np. konstrukcji scenicznej, multimediów itd.

Nie wiem, czym kierowali się zarządzający obiektem, którzy podejmowali decyzję o zbudowaniu tego „straszydełka” w tak pięknej, a i zarazem już i tak niewielkiej sali. Nie zmienia to faktu, że z punktu widzenia organizatora eventu, nie jest to nic innego jak przysłowiowy strzał w kolano. Ktoś tego po prostu nie przemyślał.

Co do samego Topacza, to o ile knajpy same w sobie są OK (obie trafiły nawet do żółtego przewodnika Gault & Millau, w kategorii najlepsza restauracja we Wrocławiu), to o tyle ich jakość nie ma nic wspólnego z serwowanym tam cateringiem, który na eventach reprezentuje duuuużżżżo niższy poziom. A oczywiście jako agencja eventowa nie mamy wyboru, bo wynajmując ten obiekt nie możemy skorzystać z zewnętrznego dostawcy.

Na rynku wrocławskim Topacz uchodzi niestety za trudny rozmowach, między innymi dlatego, że osoby odpowiedzialne za obsługę agencji eventowych często się zmieniają. Z jednej strony Topacz pretenduje do obiektu z klasy „premium”, natomiast nie można zawsze tego powiedzieć np. o sposobie prowadzonych rozmów, jakości i terminowości przygotowywanych ofert itd.

Oczywiście, to jedynie moje subiektywne zdanie, jednakże poparte wieloletnim doświadczeniem organizatora eventów, który z Topaczem współpracował nie raz i nie dwa.

Studio ATM

I na koniec mała wisienka na torcie. ATM kojarzy się przede wszystkim z miejscem w Warszawie. Natomiast przecież jest to wrocławska firma, która piękny obiekt ma właśnie nieopodal ww. Topacza. Zresztą właściciel obu obiektów jest ten sam.

Wrocławskie ATM Studio, to jednak głównie miejsce kręcenia filmów i seriali. Nie kojarzy się w pierwszej chwili z miejscem eventowym. A szkoda, bo jest w nim duży potencjał. Szczególnie, jeśli myślimy o wydarzeniu np. na 500-800 osób.

Patrząc na wrocławski ATM trzeba mieć jednak trochę wyobraźni, bo nie jest to miejsce „oczywiste”. Dwie duże puste przestrzenie (każda to prawie 1200 m2), a także trzecia średniej wielkości (blisko 600 m2), dają jednak ogromne możliwości. Obiekt ma spore foyer, a także taras z fontanną.

Minusy? To na pewno terminy. Studia głównie obsługują produkcje filmowe i telewizyjne. Natomiast można próbować się wstrzelić w momenty, kiedy stoją puste i można wykorzystać je do organizacji wyjątkowego eventu. A to wszystko nadal rzut beretem od centrum Wrocławia.

Reasumując

Przypomnę, że dzisiejszy wpis dotyczy obiektów, w których można zorganizować duże lub bardzo duże wydarzenie. Miejsc ma małe spotkania i konferencje, jest we Wrocławiu multum. Naprawdę jest w czym wybierać.

Warto również podkreślić, ze powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście potencjału Wrocławia. Są jeszcze inne miejsca. No bo zapytacie się co np. z Narodowym Forum Muzyki? Czy jest to dobre miejsce na organizację eventów, wydarzeń lub konferencji?

W NFM’ie bywam z całą moją rodziną dosyć regularnie. To super miejscówka koncertowa. Na nadchodzący sezon jesienny mamy kupionych już kilka biletów np. na grudniowe koncerty Skalpel Big Band czy Apparat. W czerwcu idziemy na koncert Jamiego Culluma.

Natomiast moja opinia jest taka, że konferencję tam zrobisz. Galę też, ale jedynie z bankietem na stojąco. Obiekt ma naprawdę spore możliwości, ale chyba więcej ograniczeń. Może kiedyś o tym więcej napiszę.

A co np. z Hotelem Terminal? Jaka jest moja opinia o tym miejscu? Szczerze? Największą salę faktycznie mają sporą (około 900 m2), ale ja jakoś nie mogę się przekonać do stojącego w w szczerym polu namiotu, z ‚pięknym’ widokiem na obwodnicę Wrocławia. Dla mnie miejscówka absolutnie bez klimatu i dla mało wymagających organizatorów. To oczywiście jedynie moje subiektywne zdanie.

Generalnie jeśli chodzi o organizację eventów, to we Wrocławiu jest niby nieźle, ale… Mogłoby być znacznie lepiej. Moim zdaniem na Dolnym Śląsku brakuje przede wszystkim hotelu z dużą porządną salą do organizacji eventów. Mam na myśli taką, która pomieści komfortowo 300-500 osób, a więc o powierzchni około 1000 – 1200 m2 i wysokością przynajmniej 4-5 metrów.

Do tego brakuje nowoczesnych centrów eventowych z salami wielkości 500-700 m2, na eventy średniej wielkości, czyli takie do 200 osób. Przydałyby się hale wielkości kilku tysięcy metrów, na duże eventy konferencyjne i targowe.

Jest co prawda we Wrocławiu parę postindustrialnych obiektów, które da się przerobić na miejsce eventowe. Jednakże koszty związane z ich zaaranżowaniem, budową scenografii i infrastruktury są tak duże, że klienci po prostu nie chcą tego robić.

Tak czy inaczej, zapraszamy do Wrocławia. Miasto jest piękne. Możliwości wiele. A i pomysłów na niebanalne spędzenie tu czasu z klientami, kontrahentami, czy pracownikami, również ogrom.

Zapraszam
Damian

MOŻE CIĘ TO TEŻ ZAINTERESUJE

W czyich wystąpieniach na konferencji ‚I Love Marketing’ znalazłem najwięcej inspiracji?

Czy Wrocław jest dobrym miejscem na organizację eventów?

Najlepsze narzedzia pomocne przydatne skuteczne przy organizacji konferencji spotkania eventu online ranking porady

Jaki zorganizować i jakich narzędzi użyć planując wydarzenie online?

Ile kosztuje artysta zagraniczny honorarium wynagrodzenie

Ile kosztuje sprowadzenie do Polski zagranicznego artysty na event zamknięty?

dyskusja